Біопсія — метод забору зразків тканин (біоптату) або клітин для подальшого проведення гістологічного або цитологічного дослідження у спеціальній лабораторії. Це потрібно для вивчення клітинної структури тканин при підозрі на злоякісні процеси з метою їх виключення або визначення типу, а також для виявлення особливостей деяких запальних, інфекційних, ендокринних та інших захворювань.
На сьогодні найбільш достовірним та надійним способом є прицільна біопсія, яка проводиться під постійним візуальним контролем, що забезпечується завдяки ультразвуковому апарату, комп’ютерній томографії. Під час проведення процедури лікар має змогу контролювати рух голки та точно бачити місце, з якого необхідно взяти зразок тканини, що практично виключає проведення неінформативних пункцій та до мінімуму зводить ризик виникнення ускладнень.
Відрізняють тонкоголкову (пункційну) та товстоголкову (трепан-) біопсію. У першому випадку беруться зразки клітин для подальшого цитологічного дослідження. Другий метод використовують для проведення гістологічного дослідження.
У більшості випадків прицільна біопсія проводиться під місцевою анестезією.
Протипоказаннями для проведення біопсії є:
- порушення згортання крові (вроджене, набуте чи на тлі прийому медичних препаратів). У випадку прийому препаратів для розрідження крові, необхідно узгодити питання тимчасової заміни препаратів з лікарем, який їх призначив;
- кількість тромбоцитів менше 60 тис./мкл;
- гемоглобін нижче 90 г/л;
- МНО більше 1,5, протромбіновий час на 5 секунд більше за норму (можуть бути різні показники, залежно від лабораторії);
- інфекційні захворювання шкіри та м’яких тканин у зоні пункції;
- менструація на момент проведення біопсії;
- хронічні захворювання у стадії декомпенсації;
- прийом НПЗП впродовж останніх 7–10 днів.
Додаткові протипоказання при біопсії печінки:
- підозра на гемангіому чи паразитарну кісту;
- асцит (наявність великої кількості вільної рідини у черевній порожнині);
- інфекція ложа печінки та м’яких тканин у місці пункції.
Особливості проведення біопсії у «Медіскан Груп»
Прицільна біопсія проводиться під контролем УЗ-систем Aplio 500 та новітньої, — поки що єдиної в Україні, — Aplio i900. При необхідності застосовуються комп’ютерний томограф Aquilion 16 і магнітно-резонансний томограф Vantage Titan 1,5 Т. Це обладнання забезпечує найкращу візуалізацію, що дає змогу лікарю провести точну, безпомилкову прицільну пункцію.
Уся маніпуляція проводиться під безперервним контролем просування інструмента і зони забору матеріалу. У багатьох випадках саме це забезпечує діагностичну успішність, комфортність і безпечність процедури, зведення до мінімуму можливих ускладнень.
Діагностичні прицільні біопсії, що проводяться у «Медіскан груп»
- тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія щитоподібної залози;
- товстоголкова біопсія молочної залози;
- товстоголкова біопсія лімфовузлів;
- товстоголкова біопсія слинної залози;
- товстоголкова біопсія печінки;
- товстоголкова біопсія нирки;
- товстоголкова біопсія позаорганних утворень черевної порожнини та заочеревинного простору (або під контролем КТ у деяких випадках);
- товстоголкова біопсія утворення м’яких тканин (саркоми).
- товстоголкова біопсія утворення легені чи середостіння;
- товстоголкова біопсія вогнищевого ураження кістки;
- товстоголкова біопсія передміхурової залози;
- товстоголкова біопсія печінки.
- трепанобіопсія кісткового мозку;
- стернальна пункція (груднини).