- метод діагностики, який дозволяє отримати пошарові знімки органів грудної порожнини за допомогою сканування тіла пацієнта. КТ органів грудної клітки дозволяє досліджувати грудину, дихальні шляхи, плевру, органи середостіння, стравохід, легені, ребра, лімфатичні вузли, аорту і інші судини.
Мультиспіральний (128-зрізовий) комп'ютерний томограф (МСКТ) Toshiba Aquilion CXL, який знаходиться в діагностичному центрі "Медіскан Груп", дозволяє отримувати діагностичні зрізи товщиною 0,75 мм, що дає можливість візуалізувати найдрібніші зміни в легенях, що не виявляються при звичайній рентгенографії. За лічені секунди (протягом одного короткого вдиху) ми можемо просканувати повністю всю грудну порожнину і отримати уявлення про процеси, які відбуваються в легенях, середостінні, кістковому каркасі грудної клітини, м'яких тканинах.
Комп'ютерна томографія легень - основний і найбільш ефективний спосіб виявлення хворих коронавірусною інфекцією ковід.
Тестування не завжди дає позитивні результати на коронавірус. Але і при негативному результаті у пацієнтів можуть бути присутніми явні клінічні ознаки вірусної пневмонії. І тільки КТ-діагностика допомагає підтвердити присутність інфекції в організмі, виявивш ознаки пневмонії.
Рентгенологічні ознаки COVID-19
КТ легень має велике значення при діагностиці COVID-19, моніторингу терапевтичної ефективності та оцінці готовності пацієнтів до виписки. КТ для базової оцінки пацієнтів із COVID-19 зазвичай проводиться в день прийому, або якщо ідеальна терапевтична ефективність не досягнута, його можна повторно проводити через 2 - 3 дні. Якщо симптоми є стабільними або покращуються після лікування, то КТ грудної клітки можна переробити через 5 - 7 днів. Щоденні рутинні портативні рентгенограми грудної клітки рекомендуються критично хворим.
COVID-19 на ранній стадії часто представляє мультифокальні плямисті тіні або картину розбитого скла, розташовані на периферії легені, субплевральній ділянці та обох нижніх долях на КТ легенів. Довга вісь ураження здебільшого паралельна плеврі. Потовщення міждолевої перегородки та внутрішньдольове інтерстиційне потовщення, яке називається "патерн шаленої бруківки", спостерігається при деяких картинах битого скла. В невеликій кількості випадків можуть виявлятися солітарні, локальні ураження або вузлові ураження, що розподіляються у відповідності з бронхом із зміною непрозорості битого скла.
Прогресування хвороби здебільшого відбувається протягом 7-10 днів із збільшенням щільності уражень порівняно з попередніми зображеннями та консолідованими ураженнями із ознакою повітряної бронхограми. У критичних випадках може спостерігатися подальше збільшення консолідації, при цьому вся площа легенів демонструє затемнення, яке відоме як "біла легеня". Після полегшення стану картина битого скла може бути повністю відсутня, а деякі консолідаційні ураження залишать фіброзні смуги або субплевральну ретикуляцію. Пацієнтів із множинним лобулярним ураженням, особливо тих, у кого ураження обширні, слід спостерігати щодо загострення захворювання. Тих, хто має типові КТ-ознаки, слід ізолювати та проводити постійні тести на виявлення нуклеїнової кислоти, навіть якщо тест на нуклеїнову кислоту SARCoV-2 негативний.
Показання до проведення КТ органів грудної порожнини:
При підозрі на онкологічне ураження легень, середостіння, плеври, грудної клітини (первинне, вторинне).
Для уточнення локалізації, поширеності та характеру запальних змін, в тому числі специфічного характеру.
Асбестоз, антракосилікоз, емфізема легенів, порожнинні зміни (кісти, абсцеси, бронхоектази).
При травматичних ушкодженнях.
При підозрі на наявність стороннього тіла легких, середостіння.
Аномалії розвитку.
3D-реконструкції бронхо-легеневої системи
КТ органів грудної порожнини. Легеневе вікно. Периферичне утворення лівої легені
КТ органів грудної порожнини. Середостінне вікно. Неопластичне утворення переднього середостіння з інвазією грудини і метастазами в легені.
Про те, як проводиться КТ органів грудної порожнини, а також про протипоказання до неї, ви можете прочитати ТУТ.
Альтернативою дослідження більшої частини органів грудної порожнини може послужити МРТ магнітно-резонансна томографія. Однак, для діагностики органів середостіння і легенів метод магнітно-резонансної томграфіі не підходить.
Як проводиться КТ органів грудної порожнини
Під час проведення обстеження пацієнт приймає положення лежачи на спині. Якщо лікар призначив контрастування, то контраст вводиться внутрішньовенно. В такому випадку обстеження проводиться натщесерце або через 6 годин після прийому їжі. Для діагностики стану судин зазвичай призначають КТ-ангіографію.
Процедура КТ органів грудної порожнини не супроводжується жодними неприємними відчуттями.
Ціни на КТ діагностику в Києві